10 نکته که قبل از بررسی قرارداد فرانچایز باید بدانید

سلب مسئولیت: هرگز به یک الگوی آنلاین اعتماد نکنید. برای تهیه پیش نویس قرارداد فرانشیز از یک متخصص استفاده کنید!

مقدمه

فرانشیز مجموعه یا ترتیبی است که در آن یک سازمان یا یک شرکت از ایده تجاری و مدل کسب و کار شرکت مادر پیروی می کند و در عین حال از نام تجاری آن شرکت مادر نیز استفاده می کند. به عبارت ساده تر، فرنچایز اساساً یک تجارت است که تحت یک نام موجود فعالیت می کند.

در فرنچایز، دو طرف وجود دارد، به نام های فرانچایز (که به آن شرکت مادر نیز می گویند) و فرانچایز (فردی که صاحب یک شعبه خاص از فرنچایز است) در حین صحبت در مورد یک حق رای، برخی از نام های محبوبی که ممکن است به ذهن شما برسد. ذهن هستند، مک دونالد، Dominos، Archies، Puma، Zara و بسیاری دیگر. هند یک بازار “گرم” برای حق رای دادن است.

چگونه یک قرارداد فرانشیز پیش نویس کنیم؟ | تهیه پیش نویس قرارداد [FRANCHISING AGREEMENT] | روهیت پرادان

در هر کلان شهر هند قدم بزنید و بازارهای پررونق با بهترین برندهای برتر پذیرای شما خواهند بود. یک فرنچایز از طریق گسترش‌های خود یکسان عمل می‌کند، به‌عنوان مثال، کیفیت یک کفش «پوما» که در هند خریداری می‌کنید، همان کیفیتی خواهد بود که آن را در کشور دیگری خریداری کرده‌اید.

علاوه بر این، برای شناور کردن قایق یک امتیاز تجاری، باید یک قرارداد حق رای وجود داشته باشد. قرارداد حق امتیاز یک سند الزام آور قانونی است که حقوق و وظایف هر دو طرف درگیر، یعنی امتیاز دهنده و گیرنده امتیاز را مشخص می کند. قرارداد فرانشیز یک سند قانونی است که به گیرنده امتیاز از فرنچایز دهنده مجوز می دهد. مجوز به سادگی به این معنی است که یک طرف به طرف دیگر مجوز انجام یا استفاده از چیزی ارزشمند را می دهد.

10 نکته ای که باید در حین تهیه قرارداد فرانشیز در نظر بگیرید

افشای

هم قرارداد حق رای و هم اسناد افشای اطلاعات قابل توجهی را در بر می گیرد که به گیرنده بالقوه در تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند. سند افشا، به‌ویژه، داده‌های محرمانه و معتبر مهمی را درباره فرنچایز دهنده، ترتیبی که ارائه می‌شود و پیش‌نیازهای هر دو طرف درگیر را برجسته می‌کند. در حالی که سند افشا در مورد رابطه فرانشیزدار-فرانچایز بحث می‌کند، قرارداد حق امتیاز، ترتیب قانونی الزام آور است که این رابطه را تنظیم می‌کند.

تعهدات صاحب امتیاز

این بند یکی از نکات برجسته یک قرارداد فرانشیز است. از آنجایی که فرنچایزر در حال حاضر در بازار تاسیس شده است، هنگام اعطای مجوز به فرنچایز، خطرات زیادی برای فرنچایز دهنده وجود دارد. تعهدات یک فرنچایز به حفظ منافع فرنچایز دهنده در قرارداد کمک می کند، زیرا عدم اجرای تعهد امتیاز گیرنده ممکن است ناگزیر به نام تجاری فرنچایز دهنده آسیب برساند. این بند حاوی جزئیاتی در مورد تاریخ شروع، جزئیات مکان، تبلیغات تجاری و جزئیات محصول با حفظ کیفیت محصول، قیمت فروش محصول و غیره است.

تعهدات فرانچایزر

تعهدات فرانچایز همیشه کمی بالاتر از حق امتیاز گیرنده است، زیرا این فرنچایز دهنده است که مدل و نام تجاری را به فرنچایز گیرنده وام می دهد. این بند حاوی مجوزی است که به گیرنده امتیاز اجازه می دهد تا تجارت را تحت نام فرنچایز دهنده انجام دهد. علاوه بر این، چیدمان فروشگاه را نیز مشخص می کند، به عنوان مثال، چیدمان فروشگاه زارا در هند مانند استرالیا خواهد بود. علاوه بر این، فرنچایز دهنده همچنین باید نیروی کار را برای فرنچایز فراهم کند و در عین حال آنها را برای کار در فرنچایز آموزش دهد.

مالکیت معنوی و حقوق علامت تجاری

حق استفاده از نام فرنچایز دهنده، علائم تجاری، علائم خدمات، آرم ها، شعارها، مفاهیم طراحی و سایر شاخص های برندسازی تحت شرایط قرارداد حق رای به صاحب امتیاز داده می شود. سایر مالکیت های معنوی مانند راهنمای کاربر و سیستم های نرم افزاری اختصاصی نیز توسط فرنچایز اعطا خواهد شد.

قلمروها و مرزهای حق رای دادن

این بند خاص در توافقنامه برای تعیین مرزهای حق امتیاز وجود دارد. این محدودیت های خاصی را تعیین می کند که در آن حق رای دادن نمی تواند قرار گیرد. این بند تضمین می کند که رقابتی وجود ندارد که در غیر این صورت بر فروش محصول تأثیر منفی بگذارد.

هزینه ها و هزینه های فرانشیز

جدای از قیمت اولیه، این بخش از قرارداد شامل هزینه های مالکیت حق امتیاز، مانند دستمزد ماهانه، بازاریابی و سایر هزینه ها می شود. بسیاری از قراردادهای فرنچایز همچنین مشخص می‌کنند که فرنچایز گیرندگان باید قبل از خرید واقعی واحد، چه مقدار پول در اختیار داشته باشند تا فرنچایز دهندگان بتوانند مطمئن باشند که فرنچایزهای آنها می‌توانند همه چیز از حقوق گرفته تا نگهداری تجهیزات و حفظ اموال را مدیریت کنند.

تمدید حق امتیاز

یک قرارداد حق رای باید حاوی بند تمدید باشد که امتیاز دهنده و گیرنده امتیاز را قادر می سازد تا قرارداد خود را برای ادامه حق رای تمدید کنند.

سیاست خاتمه

جزئیات مربوط به نحوه خاتمه حق رای دادن گنجانده شده است. اگر اختلافی بین فرنچایز دهنده و گیرنده امتیاز ایجاد شود، ممکن است یک شرط داوری وجود داشته باشد که هر یک از طرفین را از مراجعه به دادگاه باز می دارد، مگر اینکه داور ابتدا پرونده را ارزیابی کرده و پیشنهادی ارائه دهد.

مدت حق امتیاز

قرارداد فرانشیز معمولاً ده یا بیست سال است. این بخش از قرارداد همچنین شرایطی را مشخص می‌کند که بر اساس آن امتیاز می‌تواند به شخص دیگری فروخته شود، که ممکن است برای اطمینان از اینکه هر فرنچایز آینده واجد شرایط مالکیت است، سخت‌گیرانه باشد. ممکن است بند حق اولی وجود داشته باشد که به فرنچایز دهنده اجازه می دهد امتیاز را به جای فروش آن به شخص دیگری دوباره خریداری کند.

غرامت و بیمه

قرارداد فرانشیز شامل حفظ پوشش بیمه ای خاص در طول مدت حق امتیاز توسط صاحب امتیاز می شود. منتظر مقررات جبران خسارت نیز باشید. به عنوان مثال، امتیاز گیرنده برای «غرامت، دفاع و بی ضرر نگه داشتن» فرانشیز دهنده از هرگونه ادعا، هزینه، خسارات یا هزینه های ناشی از فعالیت های فرنچایز ضروری است. این امر بسیار مهم است زیرا صاحب امتیاز کسب و کار را تحت یک تجارت از قبل تأسیس شده انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.