“10 سال زندان فدرال به دلیل داشتن وسایل مخرب ثبت نشده در اعتراضات پورتلند”


از بیانیه مطبوعاتی وزارت دادگستری دیروز:

مردی از ایندیانا امروز به دلیل به خطر انداختن مکرر و عمدی جان افسران پلیس، تخریب اموال عمومی و تشویق دیگران به ارتکاب خشونت در جریان اعتراضاتی که در پورتلند در سال 2020 رخ داد، به زندان فدرال محکوم شد.

مالک فرد محمد، 25 ساله، به 10 سال زندان فدرال و سه سال آزادی تحت نظارت محکوم شد.

“در تابستان 2020، یک جنبش اعتراضی تاریخی در پورتلند توسط شورشیان خشونت آمیز که از شتاب ایجاد شده توسط هزاران تظاهر کننده مسالمت آمیز استفاده کردند، خدشه دار شد. متأسفانه، این خشونت به شدت روایت پیرامون این اعتراضات و آنچه را که آنها به دست آوردند تغییر داد. در اعتراضات و در طول اعتراضات، مجری قانون فدرال بر انجام هر کاری که می توانیم برای حمایت از حقوق افراد متمم اول متمم و در عین حال ایمن نگه داشتن همه تظاهرکنندگان، سایر اعضای جامعه و افسران مجری قانون متمرکز شده است. اسکات اریک آسفاوگ، دادستان ایالات متحده در ناحیه اورگان، گفت، مانند آقای محمد، در تلاش مستمر ما برای حمایت از حقوق همه اهالی اورگان نقش اساسی دارد.

کایران رمزی، مامور ویژه پورتلند اف‌بی‌آی، گفت: “مالک فرد محمد عمداً اقدامات خشونت‌باری را طراحی و مرتکب شد که سایر معترضان، مردم و افسران مجری قانون را تهدید کرد. این نوع خشونت در جامعه ما جایی ندارد.” “اف بی آی متعهد به دستگیری و متهم کردن محرک های خشونت آمیز است که اقدامات خشونت آمیز و تخریب را برنامه ریزی، ترویج و مرتکب می شوند. ما به همکاری با شرکای مجری قانون خود برای محافظت از بیان مسالمت آمیز آزادی بیان در سراسر اورگان ادامه خواهیم داد.”

جاناتان تی. مک فرسون، مامور ویژه بخش میدانی ATF سیاتل، گفت: «حق اعتراض مسالمت آمیز مطلق است». اما واضح است که آقای محمد نیامده است تا از حقوق خود استفاده کند. او از خارج از ایالت آمده است تا خشونت را به جامعه ما بیاورد. قابل تحمل نیست، و ATF هر زمان که این اعمال رخ دهد، بررسی خواهد کرد. …

بر اساس اسناد دادگاه، در اواخر تابستان 2020، محمد به همراه دوست دخترش از خانه آنها در ایندیاناپولیس به پورتلند سفر کرد تا با خشونت در شورش های منطقه شرکت کند. در 5 سپتامبر 2020، طی یک ناآرامی مدنی بزرگ در شرق پورتلند، تظاهرکنندگان اشیاء خطرناکی از جمله آتش بازی درجه تجاری، کوکتل مولوتف و بطری را به سوی پلیس پرتاب کردند. محمد بعداً در دادگاه منطقه Multnomah به سوزاندن شدید یک تظاهرکننده با پرتاب کوکتل مولوتف و دادن چوب بیسبال به اعضای جمعیت اعتراف کرد.

پس از دستگیری محمد در اکتبر 2020، مجریان قانون تلفن همراه او را توقیف کردند و پیام‌هایی پیدا کردند که در آن او مبنی بر ارائه چوب‌های بیسبال به دیگر شورش‌گران رجزخوانی می‌کرد. تلفن همراه همچنین حاوی لیست خریدی بود که شامل لوازم رایجی بود که برای ساخت کوکتل مولوتف استفاده می شد. روز بعد از تظاهرات، پلیس یک چوب بیسبال دور انداخته شده با برچسب قیمت سرقفلی را در منطقه ای که این رویداد رخ داد پیدا کرد. پلیس فروشگاه Goodwill را پیدا کرد که در آن خفاش خریداری شده بود و فیلم های نظارتی به دست آورد که محمد و دوست دخترش را در حال خرید خفاش ها و چندین بطری “گرولر” نشان می داد.

در 21 سپتامبر 2020، در جریان تظاهرات بزرگی در نزدیکی ساختمان پنومبرا کلی، کلانتر شهرستان Multnomah، مأموران اجرای قانون مشاهده کردند که یک نفر در حال آتش گرفتن است و یک شی را به سمت ساختمان پرتاب می کند. یکی از افسران شی در حال سوختن را مشاهده کرد که از طریق هوا به سمت وسیله نقلیه خود پرواز می کرد و تقریباً 15 فوت از یک کامیون صدای پلیس فرود آمد. ماموران دستگاه منفجر نشده را کشف کردند. این شامل یک گلوله شیشه زرد با برچسب Goodwill در پایین، یک فتیله پارچه و یک مایع قابل اشتعال بود. بعداً مشخص شد که غرغر یکی از اقلامی است که محمد و دوست دخترش در Goodwill خریداری کرده بودند. تجزیه و تحلیل DNA نیز این غرغر را به محمد مرتبط کرد.

در 23 سپتامبر 2020، معترضان شیشه های مرکز دادگستری شهرستان مولتنومه را به آتش کشیدند و شکستند. هنگامی که افسران به سمت جمعیت پیشروی کردند، فردی یک کوکتل مولوتوف را در یک غرغر بزرگ زرد رنگ پرتاب کرد که در مقابل افسران فرود آمد، شکسته شد و به صورت یک گلوله آتش بزرگ منفجر شد. در حالی که برخی از افسران توانستند از مسیر خارج شوند، پای یکی از افسران آتش گرفت. چندین فیلم به دست آمده توسط نیروی انتظامی نشان می دهد که محمد در حال پرتاب مواد منفجره است.

در 11 اکتبر 2020، پلیس تظاهراتی را تحت نظر داشت که حدود 250 نفر در مرکز شهر پورتلند شرکت داشتند. اعضای گروه شروع به خرابکاری شدید ساختمان ها و پارک های مختلف از جمله انجمن تاریخی اورگان، دانشگاه ایالتی پورتلند، کافی شاپ استارباکس و شعبه بانک آمریکا و غیره کردند. مجریان قانون، محمد را با لباس سیاه در میان جمعیت مشاهده کردند. افسران پلیس پورتلند گزارش دادند که محمد را مشاهده کردند که از باتوم فلزی برای شکستن شیشه های چند ساختمان استفاده می کرد و پس از تعقیب و گریز کوتاه او را دستگیر کردند. محمد یک خشاب تفنگ پر شده در جیب خود داشت. یک اسلحه مملو از ژورنال که از شخص محمد پیدا شده بود، در نزدیکی محل دستگیری وی دور انداخته شد.

به نظر نمی رسد سفر محمد به پورتلند یک رویداد منفرد باشد. بازرسان شواهدی به دست آوردند که نشان می‌داد او در آگوست 2020 به لوئیزویل، کنتاکی سفر کرده بود تا با گروه‌های افراطی خشونت‌طلب ضد دولتی و ضد اقتدار دیدار کند تا سلاح گرم و آموزش تاکتیکی انجام دهد. بازرسان همچنین چندین پست عمومی در رسانه های اجتماعی توسط محمد به دست آوردند که خشونت علیه مجریان قانون را در شهرهای دیگر از جمله کنوشا، ویسکانسین و شیکاگو ترویج می کرد.

محمد در 28 مه 2021 با شکایت کیفری به داشتن وسایل مخرب ثبت نشده، شرکت در اغتشاشات مدنی و ممانعت از اجرای قانون و استفاده از مواد منفجره برای ارتکاب جنایت متهم شد. بعداً، در 15 ژوئن 2021، هیئت منصفه فدرال در پورتلند، محمد را به همین اتهام متهم کرد. در 28 می 2022، او به دو فقره در اختیار داشتن وسایل مخرب ثبت نشده اعتراف کرد.

حکم فدرال محمد همزمان با محکومیت 10 ساله ای که اخیراً در دادگاه منطقه Multnomah صادر شده است، اجرا خواهد شد. محمد محکومیت خود را در زندان ایالت اورگان سپری خواهد کرد.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.