گوشه تخصصی – NFT ها چگونه ارزش خود را به دست می آورند؟

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چگونه و چرا NFT ها ارزش خود را به دست می آورند. پست امروز توسط وکیل ارائه شده است آندرس مونوز (شریک دعاوی – قانون رومانو) که یک وکیل حقوقی تجاری و مالکیت معنوی مستقر در نیویورک است. و توسط استفان آتلیویچ، که است بنیانگذار بیت کوین پلی.

در چند سال گذشته، علاقه به NFT ها افزایش یافته است. هر روز چندین پروژه NFT راه اندازی می شود، و خریداران بالقوه NFT امیدوارند که پروژه آنها “به ماه برود”. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند یک NFT را ارزشمند کند، اگرچه هیچ یک از اینها به تنهایی نمی تواند تضمین کند که یک NFT تبدیل به کریپتوپانک بعدی خواهد شد.

محتوا و هویت هنرمند – ارزش NFT در ابتدا با کیفیت و ظاهر آن تعیین می شود. مانند هر اثر هنری، این اولین چیزی است که مردم می بینند. یک عامل مرتبط و مهم، هویت هنرمند است که در دیکته کردن ارزش نقش اساسی دارد. NFTها، از جمله آثار هنری خلق شده توسط هنرمندان مشهور، مانند بنکسی، فوراً ارزش بیشتری نسبت به هنرمندان ناشناخته دارند.

تبلیغات و تاییدیه ها – موفقیت و ارزش اولیه یک پروژه NFT توسط هیاهوی ایجاد شده منتهی به فروش اولیه NFT دیکته می شود. بسیاری از افراد مشهور در حال همکاری و تبلیغ پروژه های NFT هستند که یکی از جدیدترین افراد مشهور اسنوپ داگ است. این تاییدیه ها جذابیت و همچنین اعتبار را افزایش می دهند.

انحصاری/نادر بودن – سازندگان NFT تصمیم می‌گیرند که چه تعداد NFT برش دهند. قانون عرضه و تقاضا در اینجا بسیار کاربردی است. یک NFT منحصر به فرد معمولاً از 1000 نسخه یک تصویر یا رسانه ارزشمندتر است. حتی با پروژه‌هایی که هزاران NFT با موضوع یکسان ایجاد می‌کنند (به عنوان مثال Bored Apes، CryptoKitties)، ارزش توسط کمیاب بودن ویژگی‌های هر NFT خاص تعیین می‌شود. به عنوان مثال، تنها درصد کمی از Bored Apes با خز طلا ضرب شده بودند. بنابراین، آنهایی که دارای خز خاکستری معمولی هستند، منحصر به فردتر و ارزشمندتر هستند.

جامعه و نام تجاری – NFT ها می توانند در طول زمان با ساختن یک برند معتبر و جامعه حمایت کننده ارزش کسب کنند. Bored Ape Yacht Club یک نمونه بارز است. Bored Apes در ابتدا کمتر از 200 دلار فروخته شد و اکنون به طور منظم با شش رقم معامله می شود. علاوه بر هیاهوی اولیه پیرامون پروژه (10000 NFT در عرض چند ساعت فروخته شد)، جامعه Bored Ape توانسته است برند خود را به گونه‌ای مدیریت کند که یکی از شناخته شده‌ترین پروژه‌های NFT در این فضا باشد. بسیاری از افراد مشهور، از جمله امینم، جیمی فالون و مارک کوبان، Bored Apes را خریداری کرده‌اند که بر ارزش این برند افزوده است.

مجموعه های اولیه و اصلی – در طول یک سال گذشته یا بیشتر، ما شاهد افزایش ارزش پروژه های اولیه NFT بوده ایم. کریپتوپانک‌های Larva Labs یکی از اولین پروژه‌های NFT در اتریوم بودند و امروزه یکی از ارزشمندترین NFT‌ها هستند. برای داشتن یک کار اولیه NFT باید گفت. همانطور که آثار هنری اصیل و تاریخی در دنیای واقعی ارزش بیشتری دارند، مجموعه‌های NFT «اصیل و تاریخی» بیشتر ارزشمندتر دیده می‌شوند.

جوایز/دسترسی داده شده – برخی از NFTها به دارندگان خود حق برخورداری از امتیازات، جوایز یا حق امتیازهای ویژه را می‌دهند. این NFT ها ذاتاً ارزشمند تلقی می شوند زیرا مزایای مستقیمی وجود دارد که دارندگان می توانند از آنها بهره ببرند و حتی می توانند به عنوان محصولات سرمایه گذاری دیده شوند.


روشی که NFT ارزش خود را به دست می آورد به این دلیل است که آنها “قطعه ای” از بلاک چین هستند که میزبان آن هستند. به عنوان مثال، یک NFT میزبانی شده روی بلاک چین اتریوم توسط شبکه به عنوان چندین بلوک که NFT و مالک آن را تشکیل می‌دهند تفسیر می‌شود. با این حال، NFT همچنین از زیبایی شناسی و کاربرد خود در دنیای واقعی یا در متاورس سود می برد. برخی از NFT به شما امکان می دهند بازی کنید و کسب درآمد کنید، مانند Axie Infinity یا Nest Arcade. دیگران فقط ارزش زیبایی شناختی دارند، شبیه به جمع آوری یک اثر هنری، با این تفاوت که شما آن را «مجازی» نگه دارید.

اینکه چه چیزی باعث می شود یک NFT خاص از دیگری ارزشمندتر باشد به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها مانند تبلیغات رسانه های اجتماعی نامشهود هستند. برخی از NFT ها ارزش خود را تنها از تبلیغات تبلیغاتی می گیرند، حتی زمانی که پروژه هنوز در حال توسعه است و هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه شما به شما نمی دهد. بنابراین، همیشه مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و اصول، کاغذ سفید و نقشه راه هر پروژه NFT را که تصمیم دارید روی آن سرمایه گذاری کنید، درک کنید. پس از آن، می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی آن‌ها جستجو کنید تا دیدگاه بهتری در مورد میزان هیجان‌انگیز بودن پروژه و اینکه آیا روند آن در حال پیشرفت است به دست آورید.

جالب بخوانید: گوشه تخصصی: زمینه های کلیدی هنگام تهیه پیش نویس قرارداد هنرمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *