کارشناس – نظام تقصیر در مقابل طلاق بدون تقصیر در حقوق خانواده

جان بوی | وکیل اصلی – JB Solicitors

پست امروز توسط جان بوی، که وکیل اصلی است JB Solicitors. این شرکت در درجه اول به موضوعاتی می پردازد که تحت قوانین خانواده، حقوق جزا، حقوق مالکیت و حقوق تجارت قرار می گیرند. جان یک میانجی و داور قانونی خانواده معتبر ملی است.

محتوای این مقاله به منظور ارائه راهنمایی کلی در مورد موضوع است. در مورد شرایط خاص خود باید از یک متخصص مشاوره بگیرید.


کشورهای مختلف ممکن است قوانین متفاوتی را در این زمینه دنبال کنند طلاق ها و ساختار قانون خانواده آنها ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، استرالیا از سیستم طلاق بدون تقصیر پیروی می کند، در حالی که ایالات متحده از سیستم طلاق مبتنی بر تقصیر پیروی می کند.

تفاوت این دو در چیست؟ اساساً در نظام طلاق بدون تقصیر، نیازی نیست که طرفین ثابت کند که طرف مقابل مرتکب اشتباهی شده است که منجر به از هم گسیختگی رابطه آنها شده است.

دلایل زیادی برای سیستم های طلاق بدون تقصیر وجود دارد، مانند:

 1. شکست غیرقابل بازگشت ازدواج؛
 2. زندگی دور از یکدیگر برای مدت طولانی؛
 3. تفاوت های آشتی ناپذیر (مانند مورد استرالیا) یا
 4. نا سازگاری.

از سوی دیگر، در طلاق‌های تقصیر، معمولاً طرفین به دلیل تقصیری از طرف دیگر درخواست طلاق می‌کنند. این تقصیرها، که اغلب به عنوان جرایم زناشویی نامیده می شوند، می توانند شامل موارد مختلفی مانند:

 1. سوء مصرف مواد؛
 2. زنا؛
 3. اگر یکی از شرکا زندانی شده باشد؛
 4. رها شدن برای مدتی (حداقل مدت زمان درخواست طلاق ممکن است از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت باشد).
 5. آزار عاطفی، جسمی یا روانی؛
 6. ناتوانی جنسی؛
 7. رفتار ظالمانه؛
 8. ناتوانی در برقراری روابط فیزیکی؛
 9. عفونت های ناشی از بیماری های مقاربتی (STD)

قابل ذکر است که در صورت طلاق تقصیر، زوج می تواند در صورت تمایل به طلاق اعتراض کند. در این صورت، معمولاً زوجی که به طلاق اعتراض می کند، برای اعتراض به تقصیر باید دفاعیه ارائه کند.

سیستم های طلاق مبتنی بر تقصیر به خصوص با توجه به دلایل طلاق می تواند پیچیده تر شود. در چنین مواردی، اثبات ناسازگاری یا شکست غیرقابل بازگشت ازدواج کافی نخواهد بود.

طرفی که تقاضای طلاق کرده است باید تخلف طرف مقابل را ثابت کند. برای مثال، در صورتی که طرف تقاضای طلاق را بر اساس رفتار ظالمانه ارائه کند، طرف باید مدرکی ارائه دهد که نشان دهد رفتار ظالمانه برای سلامت روحی و/یا جسمی آنها مضر بوده است.

دفاع در طلاق مبتنی بر تقصیر

همانطور که گفته شد در چنین نظام طلاق طرفین می توانند با ارائه دفاعیه به طلاق اعتراض کنند. بر اساس دلایل طلاق انواع مختلفی از دفاع وجود دارد، مانند:

 • تبانی – توافق بین دو زوج برای جعل دلایل طلاق برای هدفی خاص.
 • همدستی – در موارد زنا، ادعای شریک بودن طرفی که تقاضای طلاق کرده است.
 • اتهام زنی – اگر هر دو طرف به دلیل رفتار مشابه مقصر باشند، مانند اینکه هر دو طرف روابط خارج از ازدواج داشته باشند.
 • تحریک – اگر رفتار نادرست یکی از طرفین باعث شود طرف مقابل به روش خاصی عمل کند، برای مثال اگر طرف مقابل به دلیل تحریک، درخواست طلاق را رها کند.
 • اغماض – ادعایی مبنی بر اینکه طرف درخواست کننده طلاق از این رفتار نادرست آگاه بوده و آن رفتار را بخشیده است.

نتیجه

همانطور که در این مقاله بررسی کردیم، کشورهای مختلف قوانین متفاوتی را در رابطه با طلاق دنبال می کنند. طلاق یک رویداد عاطفی چالش برانگیز است. رویه های قانونی اغلب پیچیده می شوند و بسیار وقت گیر هستند.

به خصوص در طلاق های مبتنی بر تقصیر، نگرانی در مورد مراحل قانونی نهایی شدن طلاق همچنان بالاست. علاوه بر این، مسائل مربوط به نفقه، تسویه ملک و حضانت فرزند نیز مطرح خواهد شد.

هنگام ثبت درخواست طلاق، لازم است قوی بمانید و از تمام نکات فنی قانونی که پیش خواهد آمد آگاه باشید. عدم انجام این کار ممکن است منجر به متحمل شدن ضررهای هنگفت طرفین شود و آنها اغلب خود را درگیر درگیری های دادگاه ببینند.

درک قوانینی که در حوزه قضایی شما اعمال می شود بسیار مهم است. راه اصلی برای انجام این کار این است که تا حد امکان با وبلاگ های قانونی بیشتری درگیر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.