مصاحبه: اختلافات IP در معاملات NFT

ویرایشگر: مدا موکرجی

روهیت: چگونه می خواهید خود را به مخاطبان ما معرفی کنید؟

جیسون روزنبلوم | نیویورک

اسم من هست جیسون روزنبلوم و من عضو موسس آن هستم دفتر حقوقی جیسون اچ. روزنبلوم، PLLC، یک موسسه حقوقی مالکیت فکری. بنابراین، ما از مشتریان خود – محصولاتشان، برندهایشان، کسب‌وکارشان – محافظت می‌کنیم تا بتوانند روی کسب‌وکارشان تمرکز کنند.

ما مشتریانی در صنعت نرم افزار داریم و بسیاری از کارآفرینان که کسب و کار خود را راه اندازی می کنند، از خدمات من استفاده می کنند. در سال‌های 2008 و 2009، زمانی که بسیاری از مردم کنسرت‌های جانبی و آهنگ‌های جانبی خود را داشتند، که اکنون بسیاری از آن‌ها به صورت تمام وقت آن را اجرا کرده‌اند.

بنابراین، دیدن زمانی که یک مشتری کار روزانه خود را برای کار جانبی رها می کند و موفقیت آمیز است، بسیار عالی است. مشتریان من از کارآفرینان انفرادی، از همه راه‌ها گرفته تا، می‌دانید – فکر می‌کنم بزرگترین مشتری من حدود 300+ کارمند دارد!

روهیت: این واقعا شگفت انگیز است!

جیسون: و … برخی از آنها، می دانید، حتی برخی از کوچکترها، درآمدشان بسیار بالاست! بنابراین، می دانید، آنها مشتریان بسیار موفقی هستند، در همه زمینه ها – مد، موسیقی، بسیاری از نرم افزارهای مبتنی بر (یا مرتبط با آن).

روهیت: بنابراین مشتریان شما بسیار متنوع هستند، اینطور نیست؟

جیسون: درست. می دانید، گاهی اوقات، ما حق ثبت اختراع داریم، و وکلای دادگستری تمرکز زیادی روی یک حوزه بسیار خاص دارند، زیرا پیشینه فنی آنها در اینجاست؟ اما برای اکثر مشاغل – علائم تجاری، پتنت‌های طراحی و حق چاپ – ممکن است دانستن کمی در مورد جنبه فنی کمک کند، اما می‌دانید که بخش سرگرم‌کننده آن یادگیری چیزی جدید در یک زمینه تحصیلی خاص است.

روهیت: بله دقیقا. بنابراین، هر زمان که در مورد یک “منطقه جدید” صحبت می کنیم، NFT ها ظاهر می شوند! آیا فکر می کنید ما کار قانونی مرتبط با NFT ها داریم؟ می دانید، عمدتاً مربوط به IP است؟

جیسون: اوم، می دانید، من چند مشتری در زمینه بلاک چین دارم، یعنی باز هم مربوط به نرم افزار (بلاک چین)، نمی دانید، به طور خاص با NFT ها، اما من با برخی از مشتریان بالقوه صحبت کرده ام که علاقه مند به استفاده از برخی از آنها هستند. IP های موجود آنها را به نوعی به NFT تبدیل کنید.

روهیت: لطفاً به ما بگویید NFT دقیقاً چیست؟ زیرا زمانی که من شروع به یادگیری در مورد NFT کردم، بسیار گیج کننده و درک آن بسیار دشوار بود.

جیسون: بنابراین، من فکر می کنم ابتدا باید به بلاک چین نگاه کنیم. بلاک چین چیست؟ این در اصل یک تکه دفتر است. بنابراین، در ایالات متحده زمانی که ملکی را خریداری می‌کنید، معمولاً سند را با استانی که آن را خریداری کرده‌اید ثبت می‌کنید. بنابراین، به این ترتیب، اگر شخصی بخواهد آن ملک را خریداری کند، همیشه می‌تواند با اداره ثبت اسناد شهرستان چک کند. ببین صاحبش کیه و ازشون بخر.

دقیقاً همان کاری که ما با پتنت ها، با علائم تجاری انجام می دهیم – شما در USPTO هستید، می توانید هر نوع تغییر در مالکیت را ثبت کنید. بنابراین اگر شرکتی خرید کرده است، یا اگر برندی از یک شرکت خریداری کرده است، همیشه می توانید نگاه کنید و آنها باید آن را در USPTO ثبت کنند. در واقع می توانید ببینید که چه کسی مالک حق آن قطعه است.

کاری که بلاک چین انجام می دهد، ایجاد یک دفتر کل غیرمتمرکز مالکیت است. و می دانید که اگر به درستی انجام شود، نباید آن را تغییر دهید. بنابراین، شما می دانید که به نوعی دقیق است. NFT ها چه هستند، آنها بر پایه فناوری بلاک چین ساخته شده اند و تنها یکی از آن توکن ها وجود دارد، به همین دلیل است که به آنها توکن های غیرقابل تعویض (NFT) می گویند. این برای این است که بدانید، هر کسی که این شخص – هر کسی که این را داشته باشد، مالک واقعی است زیرا بلاک چین می تواند به اثبات آن کمک کند.

روهیت: خوب، پس سردرگمی اینجاست. آنچه من معتقدم این است که هر چیزی به دلیل حرمت قانونی ارزش خود را پیدا می کند. زیرا می دانید که می توانید در مقابل دادگاه مالکیت خود را ثابت کنید “هی، من مالک واقعی هستم”. مثلاً اگر NFT داشته باشید، چگونه همان را ثابت می کنید؟ این جنبه از ذهن من عبور می کند. زیرا هیچ معامله حقوقی و مستندات قانونی وجود ندارد. این به سادگی یک تراکنش بر روی فناوری بلاک چین است. آیا حرمت قانونی دارد؟ یا ارزشش را نسبت به چیز دیگری می گیرد.

جیسون: خوب من فکر می کنم که به نوعی، کل این فناوری بلاک چین نیاز به برخی از جنبه های قانونی را کاهش می دهد. زیرا بسیاری از جنبه های قانونی این است که اطمینان حاصل شود که شخصی از قرارداد قانونی پیروی می کند. برای بلاک چین و NFTها، می‌توانید برخی از آن‌ها را حذف کنید، زیرا می‌دانید، زمانی که قرار است پرداختی انجام شود، یک قرارداد هوشمند به‌طور خودکار اجرا می‌شود و اگر اتفاقی بیفتد، آنها به‌طور خودکار آن را بررسی می‌کنند، بنابراین می‌دانید که انجام نمی‌دهید. برای انجام کاری که گفته است انجام خواهد داد، نباید به یک نفر تکیه کرد.

روهیت: قطعا.

جیسون: از آنجا که تماس اساساً خود کنشی است، قرارداد هوشمند بنابراین به جای خلاص شدن از شر قانون، آن را تکمیل می کند. این کار از طریق قرارداد انجام می شود. می دانید، همان NFT که من به آن نگاه کردم، یک قرارداد معمولی بود – در مورد انتقال مالکیت برخی از اقلام صحبت کرد، و یکی از آنها یک NFT بود. بنابراین آن‌ها دوست دارند با هم بازی کنند، اما من دوست دارم به بلاک چین‌ها نگاه کنم، مثل شما، مثل شما، برای یک ملک. و این نشان می دهد که صاحب آن چه کسی است، تاریخچه آن را نشان می دهد و با آن سفر می کند.

روهیت: خوب، این خلاصه می شود! بیایید در مورد موضوع اصلی که در رابطه با این موضوع با آن روبرو هستیم صحبت کنیم. پس از تکمیل تراکنش، آیا معتقدید که ممکن است اختلافاتی در مورد علامت تجاری وجود داشته باشد؟

جیسون: فکر می کنم چندی پیش ویدیویی روی آن درست کردم. فقط به این دلیل که شما NFT ندارید، ناگهان تمام نگرانی های قانونی معمولی که می توانید داشته باشید را از بین می برد – مانند: آیا این NFT حق نسخه برداری شخصی را نقض می کند؟” | آیا علامت تجاری کسی را نقض می کند؟

روهیت: وقتی نقض علامت تجاری وجود دارد، شما می‌روید و از شخصی که مالکیت معنوی شما را نقض می‌کند شکایت می‌کنید، درست است؟ بنابراین قربانی چه اقدامی می تواند برای مطالبه خسارت از یک نهاد ناشناس انجام دهد که با فروش علامت تجاری شخصی به عنوان NFT از منافع تجاری برخوردار است؟

جیسون: خوب، شما همیشه می توانید تلاش کنید و این “موجود ناشناس” را ردیابی کنید. و اگر کسی بخواهد اثر دارای حق چاپ شما را بفروشد، حقوق منحصر به فرد را به عنوان دارنده حق چاپ از شما سلب می کند، اما به دلیل ماهیت فناوری بلاک چین و NFT، ممکن است پیدا کردن آنها دشوار باشد.

بنابراین بهترین گزینه رفتن به بازارهای NFT و به آنها هشدار دهید، و امیدواریم که آنها حذف شوند. درست مثل این است که این روزها در آمازون اتفاق می افتد – یا Ebay، یا هر یک از آن مکان ها. هر گونه مطالبی که حق چاپ یا علامت تجاری را نقض می کند، زمانی که به اطلاع مقامات صحیح برسد، معمولا حذف می شوند. بنابراین، می دانید، ممکن است نتوانید آنها را از تلاش برای فروش منع کنید، اما امیدواریم بتوانید آنها را در بازارهای آزاد متوقف کنید تا انجام این کار برای آنها دشوارتر شود.

روهیت: بسیاری از مردم معتقدند که بلاک چین بسیار خطرناک است – به دلیل ناشناس بودن آن – و باید آن را ممنوع کرد. نظر شما در مورد آن چیست؟

جیسون: آیا آن را ممنوع می کنم؟ نه! من فناوری بلاک چین را ممنوع نمی کنم! اگر به آن فکر کنید، همه چیز در بلاک چین آشکار است. بنابراین، هر معامله، هر اتفاقی که در حال وقوع است، آشکار است. ممکن است ندانید چه کسی این کار را انجام می دهد، اما می توانید کیف پول را ردیابی کنید – تراکنش را ردیابی کنید.

در حالی که امروز، یک نفر می تواند پول را بدزدد و شما هیچ سرنخی ندارید که پول کجاست و آن شخص کیست. در یک سال و نیم، دو سال گذشته، مجری قانون فدرال – FBI – تعداد زیادی بیت کوین سرقت شده را بازیابی کرده است. آنها توانستند دقیقاً جایی که می‌رفتند را ردیابی کنند. حالا نمی دانم از چه فناوری برای ردیابی استفاده کردند.

روهیت: درست است، بنابراین این درک، که همه چیز “پنهان” است، قطعا درست نیست! بلکه برعکس است. این فناوری در واقع بسیار باز است و همه چیز را می توان ردیابی کرد.

جیسون: خوب شاید پیدا کردن یک نفر فوراً سخت باشد، اما به نظر می رسد که در یک مقطع زمانی این فرصت برای شما وجود دارد که شروع کنید به تعیین هویت آن شخص، می دانید، به نحوی. در یک جنایت معمولی، شما حتی ممکن است آن دنباله را نداشته باشید.

روهیت: حق چاپ در تراکنش NFT متعلق به چه کسی است؟

جیسون: به عنوان مثال، اگر به وب‌سایت NBA نگاه کنید، من در گذشته به آن نگاه کرده‌ام، و شما یک NFT از غوطه‌ور شدن لبرون جیمز می‌خرید – در آنجا به طور خاص بیان می‌کند که شما هیچ حقوق تجاری و اساساً هیچ چیز دریافت نمی‌کنید. شما نمی توانید مجوز آن را به شخص دیگری بدهید، نمی توانید کاری با آن انجام دهید. شما فقط می توانید از آن به عنوان یک نماد وضعیت استفاده کنید – این با تعداد زیادی NFT وجود دارد. شما فقط باید بگویید: “من صاحب این هستم.”

کارهای زیادی می توان با آن انجام داد – این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی خود است. وقتی NFT می‌خرید، فقط به آنچه خریده‌اید نگاه کنید. همه آنها یکسان نیستند – برخی ممکن است حقوق بیشتری نسبت به دیگری داشته باشند، اما به طور کلی، فقط به این دلیل که شما مالک NFT هستید به این معنی نیست که شما صاحب حق چاپ هستید.

روهیت: خوب، من فکر می کنم ما تقریباً همه چیزهایی را که می توانستیم در مورد NFT ها داشته باشیم پوشش داده ایم-

جیسون: ما همه چیز را پوشش نداده‌ایم، فقط یک برش کوچک از کل جنبه را پوشش داده‌ایم!

روهیت: (می خندد) بله. قطعا. آیا فکر می‌کنید چیز دیگری در NFT وجود دارد که بخواهید درباره آن بحث کنید و ممکن است ما آن را از دست داده باشیم؟

جیسون: من فکر می کنم جنبه اصلی این است که شما نمی توانید در تصویر گرفتار شوید. می دانید که چیزهای بیشتری می تواند همراه آن باشد. مانند بسیاری از آنها مانند عضویت در یک باشگاه جدید – این فقط یک تصویر نیست، من فکر می کنم چیزی به نام “فلای فیش” یا چیزی شبیه به آن وجود دارد، و مانند یک باشگاه شام ​​است! شما حقوق انحصاری برای رفتن به یک رستوران خاص دریافت می کنید.

روهیت: فکر می کنم به آنها NFT های مبتنی بر ابزار می گویند، درست است؟

جیسون: آخه من اصلا نمیدونستم اسمش هست! (می خندد) اما بله، همانطور که گفتم، واقعاً می توان از آنها در هر تصویری استفاده کرد.

روهیت: جیسون فکر می‌کنم باید این جلسه را به پایان برسانیم، زیرا نمی‌خواهم وقت شما را بیشتر کنم.

جیسون: صحبت کردن با شما در این مورد لذت بخش بود!

روهیت: خیلی ممنون از وقت گرانبهای شما! بسیار عالی بود که این بحث غنی را با شما داشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *