دادگاه در اختلاف بر سر قواعد رویه ای برای رهایی از احکام اشتباه، معنای واضح را انتخاب می کند

اسکاتوس نیوز

دیوان عالی روز دوشنبه معنای «اشتباه» را در قاعده رویه فدرال که به طرفین دعوی اجازه می دهد از احکام نهایی اشتباه نجات پیدا کنند، روشن کرد. در یک 8-1 نظر در کمپ علیه ایالات متحده، دادگاه حکم داد که “کلیه اشتباهات قانونی که توسط یک قاضی مرتکب شده است” طبق قانون فدرال آیین دادرسی مدنی 60(b)(1) به منزله “اشتباه” است.

این پرونده شامل بخش های مختلف فرعی بود قانون 60 (ب)، که ضرب الاجل های مختلفی را برای درخواست هایی که برای تصحیح اشتباهات مختلفی که ممکن است دادگاه ها مرتکب شوند تعیین می کند. اشتباه در این پرونده، اشتباه محاسباتی یک قاضی از تاریخ تشکیل پرونده در تلاش دکستر ارل کمپ برای لغو محکومیت مواد مخدر و سلاح گرم بود. کمپ بر اساس قانون 60(b) از این اشتباه محاسباتی خلاص شد، اما مشخص نبود که آیا حرکت او باید تحت 60(b)(1) یا 60(b)(6) تحلیل شود. قانون 60 (ب) (1) (که یک مهلت یک ساله دارد – مهلتی که کمپ از دست داده است) برای هر “اشتباهی” اعمال می شود. قانون 60(b)(6) (که هیچ مهلت قطعی ندارد) برای یک دسته کلی از “هر دلیل دیگری” در دسترس است.

کمپ استدلال کرد که تاریخچه و ساختار این ماده نشان می‌دهد که «اشتباه» یک اصطلاح هنری است که فقط شامل اشتباهات واقعی است که توسط یک طرف انجام می‌شود نه توسط یک قاضی. طبق نظر قاضی کلارنس توماس، دادگاه این قرائت را رد کرد.

“[N]توماس نوشت، چیزی در متن، ساختار، یا تاریخچه قانون 60 (ب) ما را متقاعد می‌کند که اصطلاح گسترده «اشتباه» را به طور محدود تفسیر کنیم تا خطاهای قضایی قانون را حذف کنیم.

قاضی نیل گورسوش مخالفت کرد.

برای تجزیه و تحلیل عمیق نظر به زودی دوباره بررسی کنید.

نقل قول پیشنهادی:
رونالد مان،
دادگاه در اختلاف بر سر قواعد رویه ای برای رهایی از احکام اشتباه، معنای واضح را انتخاب می کند،
وبلاگ SCOTUS (13 ژوئن 2022، 1:54 بعد از ظهر)،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.