دادگاه تقسیم شده مجوز اعدام آلاباما را صادر کرد، اما ایالت قادر به اجرای آن قبل از مهلت نیمه شب نیست.

کیس سرمایه

دادگاه عالی پنجشنبه شب راه را برای آلاباما برای انجام تزریق کشنده به یک زندانی که استدلال می کرد حق دارد با کم اکسیژنی نیتروژن اعدام شود، باز کرد، روشی که حامیان آن می گویند انسانی تر است. که در یک دستور بدون امضا که قضات را 5-4 تقسیم کرد، دادگاه حکم یک قاضی فدرال را لغو کرد که ایالت را ملزم می کرد که از هیپوکسی نیتروژن برای اعدام آلن یوجین میلر استفاده کند. اما دولت درست قبل از نیمه شب اعدام میلر را لغو کرد و توضیح داد که مقامات زندان قادر به اجرای اعدام با تزریق کشنده نبودند زیرا نمی توانست به رگ های میلر دسترسی پیدا کند.

چهار قاضی زن دادگاه – سونیا سوتومایور، النا کاگان، امی کونی بارت و کتنجی براون جکسون – مخالفت کردند و نشان دادند که آنها دستور دادگاه بدوی مبنی بر الزام دولت به استفاده از هیپوکسی نیتروژن را حفظ می کردند.

برای بیش از 20 سال، روش پیش فرض اعدام در آلاباما تزریق مرگبار بوده است. اما در سال 2018، آلاباما قانونی را تصویب کرد که به زندانیان اجازه می داد به جای هیپوکسی نیتروژن، روشی را انتخاب کنند که در آن یک زندانی نیتروژن خالص تنفس می کند، او را از اکسیژن محروم می کند و منجر به مرگ او در اثر خفگی می شود.

خارج از آلاباما، دو ایالت دیگر – اوکلاهاما و می سی سی پی – نیز هیپوکسی نیتروژن را به عنوان روشی برای اعدام مجاز کرده اند. اما هیپوکسی نیتروژن هرگز برای اجرای یک اعدام مورد استفاده قرار نگرفته است و آلاباما در مورد میلر اعتراف کرد که در حال حاضر آماده انجام این کار نیست.

قانون آلاباما که هیپوکسی نیتروژن را مجاز می‌کند، به زندانیانی که قبلاً به اعدام محکوم شده بودند، 30 روز مهلت داد تا هیپوکسی نیتروژن را به عنوان روشی برای اعدام انتخاب کنند. میلر که در سال 2002 به دلیل تیراندازی مرگبار به سه مرد در دفاتر کارفرما و کارفرمای سابقش مجرم شناخته و به اعدام محکوم شد، ادعا می کند که فرمی را پر کرده است که هیپوکسی نیتروژن را انتخاب کرده و آن را در شکافی بین میله های سلولش گذاشته است. برای مسئولان زندان با این حال، دولت پاسخ می دهد که هرگز این فرم را دریافت نکرده است و اعدام او را با تزریق کشنده برای 22 سپتامبر تعیین کرده است.

آلن میلر

آلن یوجین میلر (بخش اصلاحات آلاباما)

میلر به دادگاه فدرال رفت تا ایالت را از استفاده از تزریق کشنده برای اعدام او منع کند. روز دوشنبه، قاضی منطقه ای ایالات متحده، آر. آستین هافاکر جونیور، درخواست میلر را پذیرفت. هافکر در کنار میلر که ادعا می‌کرد فرم خود را با انتخاب هیپوکسی نیتروژن به موقع ارسال کرده است، دولت را از استفاده از هر روش دیگر اعدام منع کرد.

ایالت روز چهارشنبه به دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده برای حوزه یازدهم رفت و از آن دادگاه خواست تا حکم هافکر را لغو کند و اجازه دهد که اعدام طبق برنامه انجام شود. در یک نظر 23 صفحه ای بدون امضا در روز پنجشنبه، دادگاه تجدید نظر درخواست دولت را رد کرد. دادگاه خاطرنشان کرد که دولت حتی سعی نکرده است استدلال کند که اگر اعدام متوقف شود، برای همیشه آسیب می بیند – یکی از معیارهای تخفیف موقت. و در هر صورت، دادگاه افزود، دلیلی برای ابطال نتیجه گیری هافاکر نمی بیند.

ایالت سپس بعدازظهر پنجشنبه، درست چند ساعت قبل از اجرای برنامه ریزی شده میلر، به دادگاه عالی آمد. دولت با توصیف ادعاهای میلر به عنوان “لحظه آخر”، “بی ارزش” و فقط برای جلوگیری از اعدام وی، از قضات خواست تا دستور هافکر را مسدود کنند و اجازه دهند اعدام با استفاده از تزریق کشنده ادامه یابد. ایالت از قضات خواست که سریعاً اقدام کنند زیرا حکم اعدام میلر در نیمه شب به وقت مرکزی منقضی می شد.

میلر از قضات خواست که حکم هافکر را به جای خود رها کنند. او تاکید کرد که آلاباما در طول دعوی قضایی گفته است که به اجرای پروتکل هیپوکسی نیتروژن بسیار نزدیک است. بنابراین، او استدلال کرد که دولت باید بتواند به زودی با روشی که او انتخاب کرده، اعدام او را پیش ببرد.

پس از گرفتن مجوز از دیوان عالی، دولت آماده شد تا اعدام میلر را با تزریق کشنده انجام دهد. ولی به گزارش آسوشیتدپرس، ایالت حوالی ساعت 11:30 شب به وقت مرکزی اعدام را لغو کرد. جان هام، کمیسر اصلاحات آلاباما، گفت که اعدام زمانی متوقف شد که مقامات تشخیص دادند که “به رگ های میلر مطابق با پروتکل ما قبل از انقضای حکم اعدام” در نیمه شب قابل دسترسی نیست.

این مقاله بود ابتدا در Howe on the Court منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.